Rezultaty projektu "Europa Uczy Zawodu"
kwiecień 2018
W listopadzie 2017 roku rozpoczęliśmy działania w projekcie, do którego zaprosiliśmy dwie szkoły z Żywca, Zespół Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych i Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. Dzisiaj możemy się pochwalić rezultatami jakie wspólnie osiągnęliśmy w tym czasie. W projekcie brali udział uczniowie kształcący się w następujących kierunkach zawodowych: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik leśnik, technik informatyk, technik analityk oraz technik ochrony środowiska. Uczestnikami projektu była również kadra obu szkół. Każda grupa wypracowała rezultaty właściwe dla swojej branży. Szczególnie chcemy zaprezentować wyniki ich pracy w postaci przewodników, raportów, filmów i scenariuszy, które były efektem ich udziału w projekcie i zagranicznych praktykach oraz szkoleniach:
TECHNIK EKONOMISTA (ZSEG) link
TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH (ZSEG) link
TECHNIK LEŚNIK (ZSDiL) link
TECHNIK INFORMATYK (ZSDiL) link
TECHNIK ANALITYK I TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA (ZSDiL) link
KADRA (ZSDiL) link
więcej informacji o projekcie i rezultatach na ZSEG i ZSDiL
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym stronom za współpracę i efektywne dążenie do realizacji założonych celów projektu.
Podsumowanie projektu "Europa uczy zawodu"
marzec/kwiecień 2018
ZSDiL - nauczyciele w Portugalii
luty 2018
Początek lutego był dla 6 nauczycieli zawodu w ZSDiL czasem szkolenia w ramach projektu POWER EFS "Europa uczy zawodu". Kadra spędziła tydzień w Portugalii w instytucji Euromob gdzie zdobywała praktyczną wiedzę i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości w zawodach nauczanych w szkole. Ponadto pobyt w Portugalii był okazją do poznania kultury i atrakcji tego kraju. Wszystkie wrażenia i zdobywane doświadczenia zawodowe zostały zapisanie na FB projektu. Zapraszamy do przeczytania relacji. "Projekt Europa Uczy Zawodu"
Kadra ZSDiL - przygotowania do wyjazdu na praktyczne szkolenie zawodowe w Portugalii
styczeń 2018
W trakcie przygotowań do wyjazdu kadra uczestniczy w zajęciach z języka angielskiego branżowego w zakresie przedsiębiorczości w nauczaniu zawodowym, w zajęciach kulturowych i pedagogicznych. Swój czas w ramach przygotowań nauczyciele poświęcają również na lekcje języka portugalskiego. Celem zajęć jest przygotowanie uczestników projektu do mobilności i pobytu za granicą w taki sposób, aby wyjazd przyniósł jak największe efekty w sferze zawodowej i nowe doświadczenia osobiste.
Technik analityk i ochrona środowiska w Hiszpanii
grudzień 2017
2 grudnia do Hiszpanii na praktyczne szkolenie zawodowe w laboratorium wyjechało 18 uczniów ZSDiL w Żywcu wraz z opiekunami. Przez dwa tygodnie będą badać i analizować wody i gazy zanieczyszczające środowisko. Poznają też piękną Sewillę, odwiedzą uroczy nadmorski Kadyks, na chwilkę zatrzymają się w Maladze. Wrócą z nowymi doświadczeniami i niezapomnianymi wrażeniami. Fantastyczną relację z pobytu można śledzić na ich blogu.
ZSEG na Sycylii
listopad 2017
Uczniowie z ZSEG w Żywcu przebywają na praktykach zawodowych na Sycylii. Ich dziedzina szkolenia to gastronomia. Pięknie w ten zawód wpisuje się sycylijska kuchnia ze swoim bogactwem smaków dojrzewających w słońcu pomarańczy, soczystych pomidorów, cudownie dojrzałych opuncji, świeżych ryb i owoców morza, ale też pachnącej włoskiej pizzy zjadanej podczas lunchu i aromatycznej kawy granity z bułką brioche na śniadanie. Co się działo na Sycylii można zobaczyć tutaj.
Ekonom w Portugalii
październik 2017
Staże zakończyła grupa ekonomistów w portugalskim Esposende. Przez dwa tygodnie uczniowie odbywali praktyki zawodowe w portugalskich firmach. Nowe umiejętności uczniów potwierdzone certyfikatami na pewno ułatwia młodzieży wejście na rynek pracy. Zapraszamy na film podsumowujący doświadczenia młodzieży.
Wakacje!
lipiec/sierpień 2017
Wakacje! Odpoczywamy i szukamy pomysłów na nowe projekty.
Polecamy kilka linków. Warto tam zajrzeć i zainspirować się.
Kadra ZSEG na szkoleniu zawodowym w Portugalii
czerwiec 2017
W dniach od 3 do 10 czerwca kadra kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu uczestniczyła w praktycznym szkoleniu zawodowym w Portugalii. Podczas pobytu na mobilności uczestnicy realizowali program szkolenia zdobywając nową wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości w zawodach, które znajdują się w ofercie szkoły.
W czasie wolnym nauczyciele poznawali kulturę i piękno Portugalii.
HOLA!
maj 2017
Witamy w Polsce 15 uczniów szkoły zawodowej ADA ITS z Hiszpanii, którzy przez 5 tygodni będą odbywać praktyki w dziedzinie informatyki, telekomunikacji i mechaniki w firmach w Krakowie. Życzymy wielu pozytywnych wrażeń z pobytu w naszym kraju!
W maju dwutygodniowe praktyki w Sewilli odbywa grupa 18 informatyków z ZSDiL w Żywcu. Relację z pobytu na mobilności można zobaczyć na blogu grupy. Zapraszamy! link
Czas przygotowań
kwiecień 2017
Kwiecień to czas przygotowań w Fundacji. Do wyjazdu przygotowuje się grupa uczniów z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu. W dniach 8-19 maja odbędą praktyczne szkolenie zawodowe w Hiszpanii w temacie tworzenia gier komputerowych. Fundacja przygotowuje się również do przyjęcia grupy uczniów z Hiszpanii. W ramach projektu "Step Forward" uczniowie ze szkoły ADA ITS odbędą praktyki zawodowe w różnych firmach na terenie Krakowa. Czekamy więc na gorący maj!
Pierwsze praktyki zawodowe w projekcie Europa Uczy Zawodu za nami
marzec 2017
W dniach od 18 lutego do 4 marca praktyki zawodowe w Portugalii odbyła pierwsza z grup w projekcie Europa Uczy Zawodu. Pod okiem opiekuna - nauczyciela zawodu, ośmiu uczniów ZSDiL kierunku technik leśnik przez dwa tygodnie zdobywało nową wiedzę i doświadczenia zawodowe w ICNF - instytucie ochrony przyrody w niewielkiej miejscowości Esposende nad Oceanem Atlantyckim. Ich codzienne zajęcia oraz relację z pobytu można zobaczyć na prowadzonym przez grupę blogu. BLOG
Współpraca w projekcie Europa Uczy Zawodu
luty 2017
W projekcie Europa Uczy Zawodu, realizowanym przy współpracy z ZSDiL i ZSEG w Żywcu, trwają przygotowania grup do wyjazdu na staże i szkolenia zawodowe. Przygotowanie obejmuje zajęcia z języka angielskiego, z języka kraju partnerskiego, z kultury krajów, do których wyjeżdżają uczestnicy projektu oraz zajęcia z przygotowania pedagogicznego. Wszystko po to, aby wyjazd był głównie sukcesem zawodowym, ale też przyniósł mnóstwo pozytywnych doświadczeń osobistych.
Nowe konkursy i kolejne wnioski aplikacyjne
styczeń 2017
Nowe terminy konkursów o dofinansowanie projektów mobilności przed nami, więc w fundacji trwają przygotowania do złożenia kolejnych wniosków aplikacyjnych w programie Erasmus+. Mając na uwadze jeszcze lepszą jakość realizowanych projektów, tym razem do współpracy zaprosiliśmy nie tylko szkołę kształcenia zawodowego, ale także stowarzyszenie doradców zawodowych. Wspólnie z nimi utworzyliśmy konsorcjum, w ramach którego zostaną zrealizowane wyjazdy na staże i szkolenia zawodowe jeśli znajdziemy się w gronie instytucji, dla których wyniki konkursu będą pomyślne.
Europa uczy zawodu
listopad/grudzień 2016
Nowy projekt. Nowe wyzwania. Nowe perspektywy zawodowe dla uczestników. "Europa uczy zawodu" to dwuletni projekt realizowany dla dwóch szkół kształcenia zawodowego w Żywcu: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych. Projekt będzie realizowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Uczniowie ze szkoły w Portugalii na praktykach w lokalnych firmach
wrzesień/październik 2016
Za nami organizacja, przygotowania i przyjęcie na praktyki zawodowe grupy 10 uczniów ze szkoły Zendensino w Portugalii. Grupa gościła u nas w dniach 2-16 października w ramach realizowanego projektu programu Erasmus+. W tym czasie uczniowie odbyli staże w branży informatycznej, turystycznej i gastronomicznej u lokalnych przedsiębiorców. Praktyki wzbogaciły uczestników w doświadczenia zawodowe i pozwoliły nabyć nowe umiejętności w poszczególnych zawodach. Dziękujemy firmom z Bielska-Białej za przyjecie uczestników na staże. Uczniów z Portugalii gościły: Agencja 71, Da Vinci Studio, Dworek New Restaurant, Zupolandia, Biuro Podróży Polan Travel oraz Biuro Turystyczne Sport Centrum. W czasie wolnym grupa zwiedziła Kraków, browar w Żywcu i udała się na wizytę do Muzeum w Oświęcimiu. Galeria
Lato w fundacji
lipiec/sierpień 2016
Wakacje to czas kiedy w fundacji troszkę spokojniej. Czekamy na kolejne projekty, wyniki konkursów u naszych partnerów. Szukamy nowych pomysłów, inspiracji i ścieżek działania. Jest to też czas na nasz udział w szkoleniach, spotkaniach z profesjonalnymi doradcami w kwestiach związanych z rozwojem, możliwościami i działalnością trzeciego sektora.
Projekt iCare - czas na podsumowania
czerwiec 2016
Właśnie zakończył się czas trwania projektu iCare. Jakość opieki = Jakość życia, który finansowany był z funduszy Unii Europejskiej programu Erasmus+. W projekcie wzięło udział 31 osób, staże i szkolenia zawodowe odbyły się w 3 krajach partnerskich: Portugalii, Hiszpanii i Włoszech. Staże słuchaczy Centrum Kształcenia Dorosłych w Kętach trwały 2 tygodnie, w zawodach technik farmaceuta, technik masażysta, opiekun medyczny i terapeuta zajęciowy. Kadra CKD szkoliła się przez okres jednego tygodnia z dziedziny przedsiębiorczości. Po zakończonych praktykach i szkoleniach uczestnicy otrzymali certyfiakty i dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności. Zapraszamy na stronę projektu i do zapoznania się szczegółowo z jego realizacją oraz wypracowanymi rezultatmi www.icareckd.jigsy.com
Fundacja zapewni praktyki zawodowe uczestnikom programu Erasmus+ z Portugalii
maj 2016
Pomyślne wyniki konkursu akcji KA1 Kształcenie i szkolenie zawodowe programu Erasmus+ w Portugalii - do Polski na staże zawodowe przyjedzie grupa 10 uczniów szkoły Zendensino z Portugalii. Przez dwa tygodnie będą odbywać praktyki w firmach i u przedsiębiorców, w wolnym czasie poznają polską kulturę, zwyczaje, zabytki, zwiedzą ciekawe miejsca. Fundacja będzie pełnić rolę instytucji przyjmującej stażystów, zapewni miejsca praktyk w dziedzinie: agroturystyka, restauracje i bary, informatyka, transfer z lotniska, zakwaterowanie, wyżywienie, program kulturowy. Czekamy na gości z Portugalii.
Nowe partnerstwo w programie Erasmus+
kwiecień 2016
KBM Work Experience in London to nasz nowy partner w programie Erasmus+ Młodzież. Sektor Młodzież to dla Fundacji nowe doświadczenie i wyzwanie. Razem z partnerem przygotowujemy się do złożenia wniosku i realizacji projektu pt. Social Transformation through Entrepreneurial Programmes - STEP.
Czekamy na zgłoszenia osób w wieku 18 - 30 lat chętnych do udziału w projekcie. W ramach działań 3 osoby wyjadą do Londynu w dn. 14 - 21 grudnia 2016 na praktyczne szkolenie nt. przedsiębiorczości społecznej i tworzenia biznesu. Zapraszamy do kontaktu z nami!
Praktyki zawodowe w Porugalii, Hiszpanii i Włoszech
marzec 2016
3 grupy słuchaczy CKD w Kętach w zawodach technik farmaceutyczny, technik masażysta i opiekun medyczny przebywają na stażach zawodowych w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech. Słuchacze zdobywają praktyczne umiejętności i podnoszą swoje kwalifikacje w ramach uczestnictwa w projekcie Erasmus+ KA1 iCare. Jakość opieki=Jakość życia. Ich pobyt w kraju partnerskim przyczyni się do nawiązania kontaktów z firmami i przedsiębiorcami w karajach UE, zwiększy szansę na zatrudnienie i karierę zawodową dzięki doświadczeniu potwierdzonemu stosownymi certyfikatami. Ponadto podniesie kompetencje zawodowe, interpersonlane i społeczne uczestników oraz zwiększy ich świadomość kulturową.
Kolejna aplikacja konkursowa w programie Erasmus+
luty 2016
1 lutego Fundacja złożyła swój kolejny wniosek w konkursie Erasmus+ 2016 Runda 1. Projekt EUROPA UCZY ZAWODU planowany jest na dwa lata. Jeśli wyniki konkursu będą pomyślne dla Fundacji, na staże i szkolenia zawodowe wyjadą uczniowie i kadra Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.
Kadra CKD w Portugalii
styczeń 2016
Kadra Centrum Kształcenia Dorosłych wyjeżdża do Portugalii na tygodniowe szkolenie zawodowe w projekcie iCare. Jakość opieki=Jakość życia w ramach programu Erasmus+ KA1. Mobilność to czas, w którym kadra nabędzie nową wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości w dziedzinie masażu, farmacji i opieki medycznej. Podczas pobytu w instytucji partnerskiej Euromob uczestnicy wypracują rezultaty w postaci scenariuszy zajęć i biznes palnu, otrzymają certyfikat praktyk i Europass Mobilność.
Poszerzenie europejskiej sieci współpracy
grudzień 2015
Fundacja poszerzyła sieć współpracy o kolejnych europejskich partnerów. euroMind w Hiszpanii i OpenCom we Włoszech to instytucje działające w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego. Nasze wspólne działania zmierzają do zwiekszenia mobilności i szans zawodowych osób w każdym wieku na europejskim i krajowym rynku pracy.
iCare. WSPÓŁPRACA Z TOP ENGLISH SCHOOL
listopad 2015
Nasza Fundacja nawiązała współpracę z Top English School w celu realizacji zadań związanych z zapewnieniem wysokiej jakości przygotowania językowego w projekcie iCare. Od grudnia do marca lektorzy Top English School będą prowadzić zajęcia z języka portugalskiego, hiszpańskiego i włoskiego dla uczestników projektu.
CALL FOR PROPOSALS 2016 ERASMUS+ PROGRAMME
październik 2015
Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków w programie Erasmus+ na rok 2016. Dla akcji KA1 - Mobilność osób w dziedzinie kształcenia i szkolenia obowiązujący termin złożenia wniosku to 2 lutego 2016r. Fundacja podpisała już listy intencyjne z instytucjami zainteresowanymi udziałem w programie Erasmus+ i rozpoczęła przygotowania do złożenia wniosku.
PRZYGOTOWANIE DO WYJAZDU NA PRAKTYKI ZAGRANICZNE DLA UCZESTNIKÓW PROJEKTU "iCARE" ERASMUS+ W CKD
wrzesień 2015
Rozpoczynamy przygotowania do wyjazdu na staże do Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Spotkania odbywają się na terenie CKD w Kętach i obejmują przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne. Zajęcia z języka angielskiego zawodowego, przygotowanie kulturowe i pedagogiczne prowadzi instytucja wysyłająca - Fundacja Proidea. Zajęcia z języka portugalskiego, hiszpańskiego i włoskiego prowadzą lektorzy ze szkoły językowej Top English School. Udział w spotkaniach jest obowiązkowy.
REKRUTACJA DO PROJEKTU iCARE ZAKOŃCZONA
10 lipca 2015r
10 lipca zakończyliśmy rekrutację do projektu iCare. Jakość opieki = jakość zycia. Lista rankingowa i lista rezerwowa uczestników projektu znajduje się tutaj.
Przypominami że zgodnie z regulaminem rekrutacji tutaj, kandydatowi przysługuje prawo do odwołania się od decyzji Komisji Rekrutacyjnej do 7 dni od dnia ogłoszenia wyników (pismo e-mail na adres: fproidea@gmail.com).
AKADEMIA ERASMUS+
2 lipca 2015
Fundacja ProIDEA uczestniczyła w szkoleniu Erasmus+ zorganizowanym przez NA FRSE w Warszawie nt. zarządzania projektami.
O PROJEKCIE ICARE ERASMUS+
30 czerwca 2015
W ramach projektu 24 uczniów i 7 osób kadry Centrum Kształcenia Dorosłych w Kętach odbędzie praktyki zawodowe w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech w pierwszym kwartale 2016 roku. Na staże wyjadą osoby uczące sie na kierunku opiekun medyczny, masażysta i farmaceuta.
SUKCES W PROGRAMIE ERASMUS+
19 maja 2015r.
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków złożonych w terminie do 4 marca 2015 r. w akcji 1– Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Projekt iCare. Jakoś opieki=jakość życia, złożony przez Fundację ProIdea, został zatwierdzony do realizacji.
KONKURS FIO
16 kwietnia 2015
Zakończył się nabór wniosków w konkursie FIO - Śląskie Lokalnie 2015. Wniosek Fundacji "Do staru gotowi" pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Czekamy na wyniki oceny merytorycznej. Planowana data ogłoszenia zwycięzców konkursu to połowa maja.
DO STARTU GOTOWI
18 marca 2015
Fundacja przygotowuje się do złożenia wniosku na realizację projektu "Do startu gotowi" w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Śląskie Lokalnie 2015. Termin składania wniosków upływa 10 kwietnia 2015.
OWES
31 marca 2015r
Fundacja bierze udział w projekcie „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Południowego” realizowanym przez Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości. W ramach projektu Zarząd Fundacji korzysta z doradztwa księgowego i pakietu prawnego oraz ze szkoleń dotyczących podmiotów ekonomii społecznej.
PROJEKT ERASMUS+
4 marca 2015
Fundacja ProIDEA złożyła swój pierwszy wniosek projektowy w programie Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe. Projekt "iCARE. Jakość opieki=Jakość życia" dotyczy wsparcia 24 słuchaczy i 7 nauczycieli Policealnej Szkoły Centrum Kształcenia Dorosłych w Kętach.
Dzięki realizacji projektu, słuchacze CKD podniosą swoje kwalifikacje zawodowe, zwiększając swoje szanse na rynku pracy, a nauczyciele nabędą nowych umiejętności wdrażania młodzieży do przedsiębiorczości jako osoby samozatrudnione.
PROJEKTY UE
3 marca 2015
Obecnie rozpoczyna się kolejny okres unijnego wsparcia na lata 2014- 2020. Fundacja ProIdea zamierza korzystać z różnych form wsparcia finansowego UE, będąc beneficjentem unijnych dotacji, tj Europejski Fundusz Społeczny, Kapitał Ludzki, Erasmus+, NGO oraz inne programy poza unijne wspierające działalność organizacji pozarzadowych. Fundacja ProIdea oferuje również kompleksową pomoc związana z pozyskiwaniem dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub aplikowaniem o fundusze na rozwój przedsiębiorstw, w tym tworzeniem nowych miejsc pracy (dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka i inne).
◄
1/1
►